RECENZJA książki: “SÓL. Twoja droga do zdrowia” David Brownstein, wyd. Egida Consulting 2019

MOJA SUBIEKTYWNA OCENA KSIĄŻKI

Jest znacząca różnica między solą oczyszczona (martwą) a nieoczyszczoną (żywą, pożyteczną, zawierająca mikroelementy) i o tym ta pozycja.

Czy ktoś kiedykolwiek zwrócił Wam uwagę ile solicie?
Czy kiedykolwiek słyszeliście “dobre rady”, żeby unikać soli bo to zdrowo?
A może pytanie powinno brzmieć, ile razy to usłyszeliście?
Czy wyobrażacie sobie jedzenie bez soli?

Wg. Simon Nosrat, autorki książki pt. “Salt Fat Acid Heat. Cztery składniki”, na podstawie której został nawet nakręcony film dokumentalny, sól to jedna z 4 rzeczy, który sprawia, że potrawa ma sens i jest smaczna. Pozostałe to cukier, tłuszcz i podgrzewanie. Ale nie o tej książce tym razem…

Wracając do upomnień że sól to zło, biała śmierć i tak dalej..
Chciałoby się rzec: co za bzdury!

Ale trzeba to doprecyzować.
I to właśnie robi autor lek. med. David Brownstein w swojej książce pt. “SÓL. Twoja droga do zdrowia”.

Już na okładce mamy informacje czego możemy się spodziewać się po tej pozycji, poza tym, że jest o soli. Widnieje zachęta: “Dowiedz się o nadzwyczajnych uzdrawiających właściwościach nierafinowanej soli” oraz mamy wymienione: choroby nadnerczy, ciśnienie krwi, poziomy cholesterolu, zmęczenie, bóle głowy, choroby tarczycy. Już po tej liście przypadłości widzimy, że książka skierowana jest.. do ogółu. Poza wymienionymi chorobami, jest przecież o soli, którą używa każdy więc tym bardziej jest to pozycja dla wszystkich.

Po okładce wywnioskujemy, że sól jest potrzebna, aby uniknąć chorób wymienionych w podtytule..  czego więcej dowiemy się jak zajrzymy do środka?

Głównym przesłaniem książki, wielokrotne powtarzanym, jest informacja, że musimy odróżnić sól rafinowaną od nierafinowanej. Rafinowana czyli “martwa” jest bezwartościowa a nawet toksyczna dla naszego organizmu i musimy jej unikać. Nierafinowana zawiera 80 mikroelementów (dokładnie jakie dowiadujemy się w jednym z rozdziałów), które są niezbędne dla naszego organizmu i tej mamy używać. Dzięki przedmowie do polskiego wydania, napisanej przez Jerzego Ziębę wiemy, że w Polsce chodzi nam o wartościową sól kłodawską.

Browstein w swojej książce opisuje skutki, które mogą być związane z nieodpowiednią ilością odpowiedniej soli (jak i zbyt “odpowiednią” nieodpowiedniej) w naszej diecie czyli co się stanie kiedy używamy za dużo rafinowanej lub niewystarczająco nierafinowanej soli. W krótkich, treściwych rozdziałach mamy kompendium na temat braku soli i nadciśnieniu, chorobach tarczycy, niepoprawnym cholesterolu i kilku innych przypadłościach. I nawet jeśli nie dotyczą one nas samych to podpierają zasadę, aby soli (nierafinowanej)  sobie nie żałować.

Bardzo spodobał mi się dodatek w postaci rozdziału pt. Użycie soli. Większość zastosowań jest raczej znana ale praktycznie zostało to zebrane na 4 stronach. To dobre przypomnienie, aby przygotować sobie regenerującą i detoksykującą kąpiel z solą lub częściej dorzucić szczyptę (dobrej) soli do naszego napoju.

Jest to nieduża pozycja, która można przeczytać w 1-2 wieczory. Wydanie ma około 160 stron z dużą czcionką i sporą interlinią (może to miejsce na notatki?). Są również puste strony oddzielające rozdziały, przedmowy, podziękowania i spis treści co powoduje, że tekstu jest na prawdę niedużo. Jest za to konkretnie. Po przeczytaniu książkę możemy odstawić na półkę (zajmuje mało miejsca) lub uszczęśliwić nią kogoś “następnego”. Do tej pozycji raczej się nie wraca. Myślę, że nie każdy zapamięta imię i nazwisko autora, ale na pewno zapamięta się główne przesłanie: solimy dobrą solą aby być zdrowi.

Piszę to mając przed oczyma przepastne półki księgarń, bibliotek czy też domowych biblioteczek, w których stoją dziesiątki, setki książek, z czego jakaś część jest o niczym. I nierzadko te “na prawdę o niczym” kosztują dużo więcej i ich jedyną zaletą jest ładne wydanie, twarda oprawa czy ciekawe zdjęcia ściągnięte z stocku internetowego.

To krótka recenzja krótkiej książki, która “wpadła” do mojego koszyka jako dodatek do innych zakupów książkowych. Wybrana została spontanicznie i instynktownie dzięki tematyce oraz cenie. Została przeczytana, z uwagi na jej mały wolumen, łatwość zabrania w drogę (waga) jak i lekkość tematu – jako pierwsza. Czyli poniekąd wygrała. To dowodzi, że nie okładka, nie szata graficzna a przesłanie i treść.
Myślę też o swojej solniczce, która nigdy nie była mała.. jest zawsze otwarta i mieści się w niej min. pół kilo dobrej soli.. 
Sprawdźcie sami, a jeśli nie – kupujcie i używajcie tylko sól nierafinowaną.

Zdjęcia recenzowanej książki:

 

Kupcie, przeczytajcie, korzystajcie z wiedzy, miejcie swoje zdanie.

 

Wydanie książki
★★★★☆☆☆☆☆☆
Klejona


Okładka 
★★★★★☆☆☆☆☆
Miękka, nieciekawa


Szata graficzna
★★★★★★★☆☆☆
Nieciekawa, duże interlinie, duża czcionka, puste strony.


Format / poręczność
★★★★★★★★☆☆


Układ strony / czytelność
★★★★★★★★☆☆


Czcionka / czcionki
★★★★★★★★☆☆
Bardzo duża czcionka, czytelna, dobra do czytania (również dla Osób z problemami ze wzrokiem).


Papier książki
★★★★★★★☆☆☆
Normalny, klasyczny, poprawny


MERYTORYCZNOŚĆ
★★★★★★★★★☆
Skrótowo, konkretnie choć mamy wielokrotne powtórzenia (jak na dość cienką pozycję).
Dla mnie początek do zgłębiania dalszej wiedzy, jakby rozdział encyklopedii “Dbaj o zdrowie”.


Oryginalność / ciekawość
★★★★★★★☆☆☆
Książka nie odkryciem nieznanych teorii, ale jest ciekawa.


Język / styl pisania
★★★★★★★★☆☆
Konkretny, rzeczowy.


Zdjęcia / wykresy / rysunki
★☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Znikome.


Spis treści
★★★★★★☆☆☆☆
Poza spisem treści mamy: przedmowę do polskiego wydania, informacje o autorze, przedmowę do pierwszego wydania, do drugiego wydania (łącznie 25 stron na 160 wszystkich).


Spis alfabetyczny / indeks
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Brak, choć nie jest tutaj potrzebny


Stopka z rozdziałem
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Nie ma, ale nie jest potrzebna


Bibliografia
★★★★★★★★★★


Dodatkowe zalety / wady

Rady z książki może wprowadzić każdy i to bezboleśnie, bez jakichś dodatkowych dużych kosztów i bez poświęcania czasu.


Czy będę wracać do tej książki?
★★★☆☆☆☆☆☆☆


Przydatność książki w domu
★★★★★☆☆☆☆☆


Czy poleciłabym książkę?
★★★★★★★★★★
Każdemu kogo kocha sól i każdemu kto jej nienawidzi,
każdemu, kto dużo soli i każdemu kto unika,
każdemu kto kiedykolwiek zwrócił uwagę “za dużo solisz”,
i każdemu, kto taką uwagę usłyszał.


MOJA SUBIEKTYWNA OCENA
★★★★★★★★☆☆
Bardzo dobra książka.
Ma sporo minusów (szata graficzna, wydanie, czcionka, ogólna wizualność) ale nie merytorycznych.
Nie jest piękna, nie jest “niewiadomojak” wydana, ale to dobry podręcznik, który spełnia wg mnie swoją rolę.


Ilość stron
160


CENA RYNKOWA
brak informacji na okładce / zakupiona za 29zł w 2023 roku
Przystępna cena

 


 

ZOBACZ WSZYSTKIE RECENZJE KSIĄŻEK

Dodaj komentarz

Close
Close
error:
×