RECENZJA książki “HUMMUSY I PASTY. 76 prostych i inspirujących przepisów”, Konrad Budzyk, wyd. flow books

MOJA SUBIEKTYWNA OCENA KSIĄŻKI

(chapeau bas dla autora, że z tak banalnego tematu i kilku podstawowych przepisów “wyczarował” piękną książkę)

Na początek przyznam się, że bardzo lubię książki pisane przez blogerów (mężczyzn). Takie wydania są konkretne, rzeczowe, bez zbędnego “pitu’pitu’, “ochów”, “achów” czy lukrowanej stylizacji potraw. Taka właśnie jest książka Konrada Budzyka.

Chylę czoło, jak można z kilku podstawowych przepisów napisać książkę i stworzyć kilkadziesiąt różnych propozycji. W publikacji znajdziemy aż  76 przepisy. Aż lub tylko. To znacznie mniej niż książki wydawane wiele lat temu, w których na każdej stronie drukowano po kilka propozycji poprawy czyli zdobywając jakieś wydanie (tak, chodzi mi o czasy, kiedy się je zdobywało) mieliśmy skarbnicę 200 czy 300 przepisów.  Niemniej książka jest ciekawa a przepisy są zróżnicowane.

Wydanie jest bardzo estetyczne, proste, przemyślane. W opisach zastosowano różne rodzaje czcionek i kolorów, ale szata graficzna każdej karty jest taka sama. Wszystkie te elementy sprawiają, że książka jest praktyczna i bardzo przyjemna w odbiorze.

Nawet jeśli komuś się wydaje, że skoro robi hummus i eksperymentuje z jego różnymi wariacjami, książka nie jest potrzebna – jest w błędzie. Pozycja wg mnie jest przydatna zarówno dla osób, które nigdy nie robiły past do pieczywa jak również dla tych, którzy je lubią i robią. Kocham wszelkiego rodzaju hummusy, pasty- od słonecznikowych, po tych na bazie twarożku po wszelkie warzywne strączkowe (z ciecierzycy, wszelkich fasolowych) i niestrączkowe i faktycznie przygotowuję je dość często. Książka daje mi możliwość porównania, podpatrzenia, zainspirowania się.

W publikacji jest oczywiście hummus klasyczny, hummus, z dynią, z papryką, pasta niejajeczna (nietypowa nazwa na pastę na bazie ciecierzycy i majonezu wegańskiego), ajwar. Znajdziemy również hummus indyjski, guacamole, pasty z dyni, buraka, orzechów czy też z zastosowaniem kaszy gryczanej. Jestem rozczulona wykorzystaniem tego ostatniego produktu ponieważ uwielbiam kaszę gryczaną.. najbardziej w nietypowych zastosowaniach (do past, do ciast, do wypieku chleba).

Na końcu książki możemy znaleźć również kilka prostych przepisów na pasztety.

Moją uwagę zwróciła pasta z maku i cebuli oraz częste wykorzystanie kakao – aż w 6 przepisach. Bardzo łatwo to sprawdzić ponieważ książka posiada praktyczny indeks produktów użytych w przepisach.

Z czystym sumieniem książkę polecam każdemu i myślę, że nie raz do niej zajrzę, chcąc się zainspirować.

Gratuluję pięknego wydania, i oby powstała kolejna pozycja tego autora 🙂

 

Zdjęcia recenzowanej książki:

 

Kupcie, przeczytajcie, obejrzyjcie, przekonajcie się sami.

 

Wydanie książki
★★★★★★★★☆☆
Książka klejona


Okładka 
★★★★★★★☆☆☆
Miękka


Szata graficzna
★★★★★★★☆☆☆
Klasyczna, poprawna, przyjemna w odbiorze, czytelna


Format / poręczność
★★★★★★★★☆☆


Układ strony / czytelność
★★★★★★★★★☆


Czcionka / czcionki
★★★★★★★★★☆
Czytelne, zróżnicowane, użycie innych kolorów dla: tytułu, składników, sposoby wykonania


Papier książki
★★★★★★★★☆☆
Nie wiem jak nazwać ten papier, ale bardzo go lubię – nie zostają na nim ślady palców, ładnie widać fotografie


Merytoryczność
★★★★★★★★☆☆
Ciekawy treściwy wstęp. Przepisy poprawnie wyjaśnione, opisane w sposób czytelny. Teksty rzeczowe, konkretne. Są odnośniki do innych stron.


Oryginalność / ciekawość
★★★★★★★★☆☆


Język / styl pisania
★★★★★★★★☆☆
Męski, konkretny, rzeczowy.


Zdjęcia
★★★★★★★☆☆☆
Ciekawe, różnorodne (a to dość ważne jeśli w książce mamy 76 przepisów na pastę), wyraźne, przestawiające w sposób wyraźny potrawę, wykonane przez Annę Grudzińską-Sarnę. Troszkę przestylizowane, ale domyślam się, że nudne byłby 76 fotografie pasty w ten sam sposób.


Spis treści
★★★★★★★★★★
3-stronicowy, z podziałem na hummusy, pasty, pasztety


Spis alfabetyczny / indeks
★★★★★★★★★★
Bardzo szczegółowy indeks składników na końcu książki


Stopka z rozdziałem
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Brak


Bibliografia
nie dotyczy


Dodatkowe zalety / wady
zaleta
Książka jest przemyślana, prosta, praktyczna


Czy będę wracać do tej książki?
★★★★★☆☆☆☆☆
Mimo iż książka jest ciekawa i ładnie wydana – raczej nie. Wg mnie dla osób, które same boją się lub nie lubią eksperymentować w kuchni.


Przydatność książki w domu
★★★★★★★★☆☆


Czy poleciłabym książkę?
★★★★★★★★☆☆
Jak najbardziej – osobom lubiącym pasty, hummusy, którzy nie lubią eksperymentować samemu. Książka nadaje się na prezent.


MOJA SUBIEKTYWNA OCENA
★★★★★★★☆☆☆


ilość stron
208


CENA RYNKOWA
39,90
Wg mnie to bardzo dobra cena za tę książkę


 

ZOBACZ WSZYSTKIE RECENZJE KSIĄŻEK

Dodaj komentarz

Close
Close
error:
×